Kwartaalupdate Q1 2025

Op 11 en 12 december 2024 vond onze Program Increment (PI) Planning voor het eerste kwartaal van 2025 plaats. Waar werken we bij EDSN het komende kwartaal aan?  

We nemen je mee in dit verslag met een update per waardestroom (Agile Release Train) / Business Solution.  

Business Solutions leveren waarde aan interne en/of externe stakeholders met betrekking tot één of meerdere operationele waardestromen. Ze geven een invulling aan één of meerdere NBility capabilities. Wat zijn alle Business Solutions? Dat zie je in onderstaand overzicht.  

Wat is er afgelopen kwartaal opgeleverd?

Terugblik vierde kwartaal 2024

Er werd in het vierde kwartaal van 2024 door veel teams gewerkt aan de livegang van Allocatie 2.0 Tranche 3. De nadruk lag hierbij op sectortesten van verschillende processen en functionaliteiten.   

Ook de modernisering van de systemen vraagt veel werk, voornamelijk voor het C-AR portaal en C-ARM. Teams van diverse waardestromen werken hieraan.  

Er is in het vierde kwartaal gewerkt aan het live zetten van Message Exchange Server (MES), het nieuwe PUD. Daarnaast is de bètaversie van Partners in Energie live gegaan en overgegaan op Dienst Veilige Toegang.  

Meer weten over de werkzaamheden van Q4 2024? Lees hier het volledige kwartaalverslag.

IT Foundation

Het IT Foundation Platform biedt generieke IT-diensten (capabilities) die door de DevOps teams uit andere waardestromen gebruikt worden. Alle applicaties en dataservices die op dit IT-platform draaien, kunnen probleemloos met elkaar communiceren. We blijven ons platform voortdurend verder ontwikkelen en zorgen dat we gebruiksvriendelijk en flexibel zijn. Komend kwartaal wordt gewerkt aan de verdere doorontwikkeling van ons cloudplatform en de onderliggende diensten, het ondersteunen van de gebruikmakende teams en de migratie van teams naar ons platform en/of nieuwe diensten. Dit houdt het volgende in: 

  • We gaan verder met de ondersteuning van teams bij het migreren naar een eigen AWS vended account volgens de nieuwe account-topologie. Hiermee borgen we dat teams standaard voldoen aan de EDSN security baselines en geven we de teams meer vrijheid (binnen gestelde guardrails) om hun eigen infrastructuur te beheren en kunnen teams middels selfservice-functionaliteit (bijvoorbeeld op S3, RDS, MySQL, etc.) zelf diensten inrichten. 
  • We starten met het ontwikkelen van een nieuwe container runtime, dit als vervanger van het huidige ROSA cluster. Ons doel is om een nieuwe ‘managed’ container runtime op basis van AWS EKS in te richten waarmee containerclusters op basis van individuele workloads (per business solution) gestructureerd kunnen worden. 
  • De ITF File Gateway dienst wordt verder doorontwikkeld om de modernisatie van de Uitwissel Dienst (UD) volledig te kunnen ondersteunen. Dit doen we door een gezamenlijk team samen te stellen samen met de waardestroom Meetdataketen.  
  • We implementeren ondersteuning rollenmodel in Dienst Veilige Toegang. Met het rollenmodel wordt een gelaagd autorisatiemodel geïntroduceerd dat bestaat uit een hiërarchisch model van verschillende type rollen (zoals organisatie- en dienstrollen). Doel voor dit increment is om met een launching customer met de dienstrollen live te gaan. 
  • Dit kwartaal wordt de aanbesteding voor de CIAM oplossing uitgevoerd. Hierbij hebben we als doel om tot een productselectie te komen. 
  • We ontwikkelen nieuwe API gateway op AWS, met als doel dit increment hierop live te gaan met een aantal IT Foundation API’s. 
  • Voor ons Data Analytics platform realiseren we een eerste versie van de toekomstige Data Lake, willen we middels een Proof Of Concept ervaring opdoen met het gebruik van Iceberg en maken we de orchestratie tooling op basis van Airflow beschikbaar voor gebruikers. 

Levering

Aansluitingen & Marktdeelnemers

De focus komt steeds meer op Application Lifecycle Management (ALM) te liggen, naast de modernisering van C-AR en ondersteuning bieden aan Allocatie 2.0 Tranche 3. (Business Solutions APM, MAM, MPM) 

We pakken door op het live zetten van de Message Exchange Service (MES), het nieuwe PUD (Portaal Uitwisselings Diensten). De desbetreffende berichten worden dan niet meer via PUD uitgewisseld, maar via het MES. (Business Solutions APM) 

Nadat afgelopen kwartaal het Centraal Aansluitingen Register (C-AR) Portaal en het nieuwe Contract Einde Register (CER) front-end zijn gekoppeld aan Dienst Veilige Toegang (DVT), willen we dit kwartaal het nieuwe CER back-end live gaan zetten. Ondertussen blijven we doorgaan met het schaduwdraaien van het Tarieven Register. (Business Solution APM) 

Dit kwartaal staat ook in het teken van de laatste kwalificaties en Go-Live van Allocatie 2.0 Tranche 3. Hiervoor wordt vanuit de C-AR-teams ondersteuning geboden en kwalificaties worden afgenomen op de Verzamel Verreken Verzoeken. In dit kwartaal zal ook nog een aanpassing op het MarktPartijenRegister (MPR) plaatsvinden om facturatiegegevens te kunnen registreren voor verrekenverzoeken. (Business Solutions APM & MPM) 

Op verzoek van de waardestroom Data Delen worden er dit kwartaal een aantal dataproducten opgeleverd voor het toestemmingenplatform. 

En vanuit de operatie ligt de focus met name op het doorvoeren van noodzakelijke technische upgrades voor het C-AR. Naar aanleiding van twee leveringszekerheid (LVZ) procedures in het laatste kwartaal van 2024, zullen er nog een aantal optimalisaties worden doorgevoerd in de LVZ-tooling, zodat een eventuele volgende LVZ-procedure efficiënter verloopt.

Zaakafhandeling & Serviceverlening Marktpartijen

Bij de waardestroom Zaakafhandeling & Serviceverlening Marktpartijen werken we aan een groot aantal mooie mijlpalen die concrete waarde oplevert voor onze doelgroepen.

Om te beginnen zal Westland Infra de vierde netbeheerder zijn die overstapt op het CODE platform voor de registratie van energiediefstal.  

Vanuit KBS (Klant Bediening Strategie) werken we toe naar een zeer belangrijk besluit via de ALV van MFFBAS. Dit gaat om de keuze voor een berichtenbox, waar wij overtuigd zijn dat de Ticketdienst op Partners in Energie de ideale oplossing is. Dat besluit wordt idealiter in maart genomen.  

Daarnaast leveren we begin februari een belangrijke rapportage op voor de ACM met betrekking tot registraties van foutieve overzetverhoudingen. De waarde voor netbeheerders en MV partijen is groot om met dit inzicht te sturen op verbetering. Ook voor leveranciers wordt het interessant dit kwartaal. We organiseren een themadag in Amersfoort waarbij we in gesprek gaan met minimaal 50 leverancier vertegenwoordigers om samen te onderzoeken waar we kunnen verbeteren in de facilitering van de markt. Ook belangrijk voor leveranciers en netbeheerders (ook landelijk en de GDS-eigenaren) is de release van een nieuwe dienst die inzicht geeft in factuurcontact gegevens in het kader van het topic IC252. Dit is nog een restje van Tranche 3.  

Ook leveren wij waarde voor twee andere Business Solutions. Zo zorgen we voor de waardestroom Data Delen ervoor dat maatwerk dataverzoeken volgens redesign op het nieuwe Partners in Energie beschikbaar is. In samenwerking met Data Delen zorgen we er ook voor dat zakelijke partijen, zoals woningcorporaties en (semi)overheidsorganisaties kunnen registreren en inloggen via DVT op Partners in Energie en op die manier maatwerk dataverzoeken kunnen indienen.

Voor de waardestroom Levering Aansluitingen & Marktdeelnemers zetten we een grote stap door het voor marktpartijen mogelijk te maken om op een gebruiksvriendelijke manier inzicht te krijgen in hun marktpartijregistratie, zodat ze meer controle krijgen over hun eigen data die een centrale rol speelt in alle andere systeemprocessen. Als bonus zorgen we ook voor een controle mechanisme voor marktpartijen om de datakwaliteit van contactpersoonregistratie te verhogen. Alles bij elkaar verwachten we dus echt veel waarde op te leveren.

Allocatie & Reconciliatie

Allocatie 2.0 

A&R werkt ook de komend kwartaal weer hard aan Allocatie 2.0. We zijn niet alleen druk met het afronden en de live-gang van Tranche 3, maar maken ook al een start met Tranche 4. Waar Tranche 3 meer Business Solution Energie Uitwisseling Toewijzen raakte, zal Tranche 4 vooral Business Solution MeetDataManagement raken. In Tranche 4 maken we een start met onderwerpen die samenhangen met de nieuwe energiewet, en waar de energiewet dus randvoorwaardelijk is. Niet alleen wordt collectieve slimme meter allocatie (cSMA – standaard nemen alle uitleesbare slimme meters deel aan slimme meter allocatie) geïntroduceerd. We werken ook aan de optimalisatie van de meetdataketen. Standen die nu nog vanuit de slimme meter via de netbeheerder naar de leverancier gaan en van daaruit weer worden aangeboden bij de netbeheerder voor verwerking in het meetdataproces (momenteel ondersteunt in C-ARM). Met tranche 4 mogen we de standen uit de slimme meter direct opnemen in het meetdataproces en hoeven we niet de hele omweg via de leverancier meer te maken. Om dit te realiseren werken we vanuit A&R nauw samen met MDK. 

C-AR ALM 

Met de modernisatie van C-AR zullen ook bij A&R werkzaamheden worden uitgevoerd voor zowel Energie Uitwisseling Toewijzen als MeetDataManagement. Het betreft hierbij een vernieuwing van de Daily Sync en het opzetten van een register voor het vastleggen van maxverbuik. De DailySync zorgt voor het inladen van de stamdata m.b.t. aansluitingen. Deze stamdata is nodig in de processen binnen C-ARM. Met de introductie van meerdere nieuwe registers moeten we zorgen dat we daar op aansluiten en onze stamdata in-sync houden. Het maxverbruik wordt tot nu toe opgeslagen in C-AR. Als onderdeel van het ALM-traject zal hier echter een apart register voor komen. Hier zullen we de komende kwartalen aan werken. 

Changes 

Uiteraard zullen we naast de eerdergenoemde initiatieven ook werken aan andere changes. Hierbij gaat het om verbeteringen in de huidige functionaliteit zodat we onze gebruikers nog beter kunnen ondersteunen. 

Congestiemanagement (Business Solution Flexibiliteits Management)

In kwartaal 1 van 2025 wordt door GOPACS gewerkt aan de volgende doelen. 

Niet-Marktgebaseerd Congestiemanagement 

  • De netbeheerder in staat stellen om Niet-Marktgebaseerd Congestiemanagement biedingen af te kunnen roepen, als de marktwerking niet leidt tot genoeg oplossend flexibel regelbaar vermogen voor lokale netcongestie.

Intraday Market (Redispatch) 

  • Technisch afronden van ‘Cross Platform Activatie’ (orders op aangesloten handelsplatformen worden geconsolideerd in één virtueel orderboek) en de kernapplicatie voorbereiden op de Nieuwe Biedstructuur van TenneT. 
  • Verder monitoren en ontvlechten van de kernapplicatie in verschillende microservices, waardoor de applicatie toekomstbestendiger wordt. 

Optimaliseren ‘onboarding’ van leveranciers 

  • Verbeteren en vereenvoudigen van ‘onboarding’ van leveranciers (CSP/aangeslotene) van flexibel regelbaar vermogen door één ingang te realiseren, die dubbele invoer van gegevens voorkomt en reeds beschikbare gegevens gebruikt binnen EDSN. 

Pre-Trading 

  • Mogelijk maken dat flexibel vermogen door GDS-en (Gesloten Distributiesystemen) en MLOEA (Meerdere Leveranciers Op Eén Aansluiting) kan worden aangeboden, ten behoeve van het oplossen van netcongestie. 

Front-end verbeteringen (Post-Trading) 

  • Verbeteren van het inzicht geven aan de markt waar netcongestie plaatsvond en hoe deze is opgelost.  

Post-Trading 

Realiseren van: 

  • Berichtenverkeer voor BRP’s (Balance Responsible Parties) over het afroepen van CBC (Capaciteitsbeperkende Contracten) door onafhankelijke CSP’s (Congestion Service Providers: flexibiliteitsaanbieder). Doel hiervan dat BRP’s deze CSP’s niet blokkeren om flexibiliteitsdiensten aan te bieden voor netcongestie. 
  • Verificatie van Levering voor MLOEA- en GDS-aansluitingen, zodat duidelijk is of de beloofde flexibiliteitsdiensten ook daadwerkelijk zijn geleverd. 

Day-Ahead Market (Capaciteitsbeperkende Contracten) 

Realiseren: 

  • dat raamcontracten worden ondersteund: eenvoudig meerdere assets kunnen toevoegen aan een CBC (Capaciteitsbeperkend Contract) voor meer flexibel vermogen. 
  • van een ‘Manage Contracts API’ om netbeheerders in staat te stellen om contracten in een centraal contractenregister te kunnen beheren.  
  • van randvoorwaarden voor de functionaliteit om ATR’s (Alternatieve Transport Rechten) te kunnen registreren en afroepen als netbeheerder. 
  • dat blokkerende problemen van netbeheerders worden opgelost tijdens het registreren van CBC’s om (Cross Operator) CBC’s zonder problemen af te roepen. 

Blindvermogen (Day-Ahead) 

  • Realiseren van een Tender-pagina voor het uitvragen van Blindvermogen en de achterliggende microservice in iteraties die direct ‘live’ worden gezet.  

Infrastructuur & Security 

  • Introduceren van de nieuwe infrastructuur van EDSN voor de nieuwe testomgevingen van GOPACS, als opmaat naar volledige overgang op de nieuwe infra van EDSN. 
  • Ondersteunen van de afdeling Security in het kader van de ISO 27001 certificering. 

System Operations (Business Solutions Installatie Management / Flexibiliteitsmanagement)

De ‘tech stack’ van CERES (Centrale Registratie van Systeemelementen) wordt toekomstbestendig herbouwd. De focus in het eerste kwartaal van 2025 ligt op: 

  • het realiseren van waardestroom-overstijgende data-uitwisseling. Een belangrijke toepassing: Basisgegevens van grote elektriciteitsproductie- en -opslageenheden (Type B,C en D) ontsluiten en laten modelleren door de waardestroom Data & Analytics. Deze data kan GOPACS gebruiken om binnen een geselecteerd congestiegebied te visualiseren waar zich leveranciers (CSP/BRP) met grote installaties achter de aansluiting bevinden. Deze leveranciers hebben een potentieel aan flexibel regelbaar vermogen om congestieproblemen op te lossen; 
  • het transformeren van de dataservice voor elektriciteitproductie-eenheden Type A (opwekinstallaties); 
  • het ombouwen van de netbeheer GUI (graphical user interface);  
  • het ombouwen van de publieke GUI service; en 
  • het realiseren van een bulk-upload functionaliteit voor elektriciteitsopslageenheden Type A (opslaginstallaties; thuisbatterijen) voor professionele derden (installateurs). 

Het uiteindelijke doel is om de huidige ‘tech stack’ van het centrale installatieregister CERES volledig uit te zetten en over te schakelen op de totale nieuwe ‘tech stack’ aan het einde van kwartaal 1 van 2025. 

Data Delen

Toestemmingvoorziening (Business Solutions Toestemmingen Management / Data delen) 

Dit kwartaal ligt de focus bij de toestemmingvoorziening op het onboardingproces en de operatie. We hebben een aantal onderwerpen geïdentificeerd die de onboarding op de toestemmingvoorziening gemakkelijker en duidelijker moeten maken. Hier vallen onder andere de klantreis voor afnemers onder, informatievoorziening(zowel in de UI als in de documentatie), UX en foutafhandeling. We bouwen hiermee voort op de verbeteringen van vorig kwartaal naar een digitaal product waarin klanten zonder ondersteuning van ons DevOps team zelf hun weg moeten kunnen vinden. 

Daarnaast leggen we de basis voor identificatie en authenticatie op basis van naam een geboortedatum. We bouwen hier nieuwe functionaliteit op basis van de kennis die we vorig jaar met een pilot op dit gebied hebben opgedaan.  

Dataportalen (Business Solution Energiedata levering) 

Er wordt verder gewerkt aan het Energiedata Portaal. Aan het einde van dit kwartaal willen we de catalogus en dataproduct-pagina af hebben. Hiermee hebben we de eerste basisfunctionaliteit gereed. Klaar om dit samen te gaan testen met de verschillende netbeheerders. Ook zetten we de eerste stappen met besloten data. Hier wordt gewerkt aan registratie en inlog functionaliteit voor niet-marktpartijen. Dit wordt eind dit kwartaal bij PIE als eerste ingezet bij het Dataloket. 

De landelijke congestiekaart krijg eind deze maand een update met daarin meer informatie over de verwachting wanneer per gebied knelpunten zijn verdwenen. Daarna wordt verder doorontwikkeld op basis van gebruikersfeedback.  

Meetdataketen (Business Solution Meetdata Management)

We zorgen er ten eerste voor dat de onderdelen van de modernisering van C-AR op schema blijven. Ten tweede zorgen we ervoor dat er op tijd begonnen wordt met het optimaliseren van de meetketen. Dit is onderdeel van Tranche 4 van Allocatie 2.0. Dit betekent dat er voor de onboarding van “Vastgestelde standen en volumes” (TMR 2.0) en C-MR minimale activiteiten plaatsvinden.   

Data & Analytics (Business Solution Dataproducten Ontwikkeling)

In Q1 houden we ons voornamelijk bezig met het verkrijgen van inzicht. Onze focus ligt op:  

  • Met de livegang van Allocatie 2.0 Tranche 3 komen er ook een aantal nieuwe inzichten voor de netbeheerders beschikbaar. Het ontwikkelen van deze rapporten is grotendeels gedaan in het afgelopen kwartaal, nu de processen echt gaan lopen gaan we zien wat deze inzichten opleveren. 
  • De capaciteitskaart van netbeheer Nederland wordt steeds verder uitgebreid. Dit keer verwachten we ook een einddatum van netcongestie te kunnen laten zien. Daarnaast gaan we aan de slag met het verbeteren van de data aanlevering tussen netbeheerders en EDSN. Dit leidt tot een duurzamere en stabielere oplossing.
  • Met ingang van 1 januari 2025 kunnen gemeentes data opvragen ten behoeve van de warmtetransitie, Data & Analytics zorgt ervoor dat deze data beschikbaar komt.
  • Samen met de netbeheerders ontwikkelen we een dashboard voor één integraal beeld van netverlies. In dit dashboard zit data van alle netbeheerders en wordt op dezelfde manier benaderd. 

Dit is een kleine greep uit de inzichten die we verschaffen. We zien ook diverse ontwikkelingen op het dataplatform zelf, bijvoorbeeld het ontsluiten van nieuwe registers. Dit blijft ook nodig om in de toekomst data inzichten sneller en betrouwbaarder te kunnen leveren.

Wil jij hier ook aan bijdragen?

Werk mee aan een duurzame toekomst

Hier bén je het kloppende hart van de energietransitie. Expert op het gebied van datadiensten. Scherp, vakkundig en klantgericht. Dat is hoe wij het doen. Samen bouwen aan iets dat niemand kent, maar iedereen mee te maken heeft. Meer uitdaging vind je nergens.

EDSN. Werk vol energie!

Bekijk onze vacatures
werken bij edsn